Talán elmondhatjuk, hogy a budapesti házunk elkészült. Most már a kerítés és a térkövezés is készen van és az elkövetkező hetekben a gyepszőnyeg is elkészül.
Amire a legbüszkébbek vagyunk - legalábbis Endre - az a fűtési rendszer, amely föld hőszívattyúval fűtött falfűtés. A falfűtés - amelynek bemutatása a link alatt olvasható - egy úgynevezett hidegvizes rendszer, amelyet többféleképpen lehet fűteni. Például kondenzációs gázkazánnal is (itt és itt róla), amelyet egyébként tartalékként be is szereltettük és a télen használtunk is mielőtt a hőszívattyú beszerelésre került.
A hőszívattyút egyébként úgy kell elképzelni mint a kifordított hűtőszekrényt. Belül fűt abból ez energiából, amit kivülről kinyer. És mint tudjuk az abszolút nulla fok (-273,15 celsius) fölött, minden hőmérsékletű környezet energiával rendelkezik. A három föld szonda, amiket 55 méterre fúrtak le látja el energiával a fűtést. A kellemes oldal, hogy a hűtőszekrényt vissza lehet fordítani egy kapcsolóval nyáron és máris ergonomikus hűtést kapunk, ami a régi vályogházakhoz hasonló hűvősséget teremtett még a 35 fokban is.
Legnagyobb örömünkre az áramszolgáltató végre áprilisban bevezette a geotarifát, amellyel a szívattyút egész nap éjszakai árammal lehet működtetni. Az, hogy mibe telik, amíg az ember az a bekötést elintézi az áramszolgáltatónál, egy teljes három oldalas leírást igényelne...
A rendszer kiegészül a garázs tetejére feltett szolár panelekkel, amelyek még felhős időben is kellemes 40 fokos használati melegvízet melegítenek a 400 literes tartályba.
Szóval erre a rendszerre vagyunk nagyon büszkék...
Utolsó kommentek